תיאום מס לשכירים

כל שכיר שעובד בכמה מקומות עבודה ומקבל תלושי שכר ממקומות שונים חייב בכל שנה לעשות תיאום מס בין מקומות העבדה כדי שידעו כמה מס להוריד בכל מקום עבודה בנפרד. יש לציין שהחשבון שיעשה ע”י הפקיד במס הכנסה יהיה רק בערך כי לא ניתן לדעת כמה באמת העובד ירוויח במשך השנה – מכאן מתחיל הסיפור האמיתי על תיאום מס שלא רבים יודעים אותו.
האנשים אלה יכולים לגשת בסוף שנת המס ולהגיש דווח. אז יעשה את החשבון אמיתי ובמידה ושולם פחות העובד ישלים את הסכום או להפך מס הכנסה יחזיר לעובד את החלק שכבה יותר מי מה שהיה צורך.
עד כאן נשמע מאוד הגיוני. רק שבפעול הסיפור האמיתי הוא אחרת לגמרי. רוב האנשים שמבקשים תיאום מס לא יגיעו בסוף השנה לבקש חישוב אמיתי. הם לא יעשו את הדוח כי הוא מסובך מאוד, כי צריך לשלם לרואה חשבון או כי פשוט יש אנשים שכאשר שומעים את השם מס הכנסה מעדיפים לא להתקרב יותר מידי כי יודעים שלא מדובר על משחקים ויש סכנה לשלם יותר.
הפקידים ידועים זאת והם מקבלים הוראה לשים בתיאום המס הרבה יותר מי מה שבעצם העובד יהיה חייב לשלם. לדוגמה, אם לפי החישובים המוקדמים נראה שהעובד יצטרך לשלם 20% מס, הפקיד כותב על טופס תיאום מס 30-35%. אם בתום שנת המס העובד יגיש דוח, אז יחזירו לו. אבל כפי שמתברר 60-70% מהעובדים לא עושים זאת ואז מי מרוויח מהסיפור הזה?