מי יכול לקבל החזרי מס הכנסה?

יש המון אנשים שלא ידועים שמם יכולים לקבל החזר מס ששילמו למס הכנסה. זה לא סוד שאף אחד לא יחזיר לך את התוספת מס ששילמת אם לא תבקש זאת. כאן ניתן להבין למי מגיע החזרי מס ומאילו סיבות.

מהם החזרי מס?

כל אחד מאתנו יודע, שכאשר אזרח ישראלי מקבל שכר עבור עבודתו, או זוכה בפרס גדול כלשהו, הוא חייב לשלם עליו מס הכנסה בהתאם לשוויו. יחד עם זאת, שווי המס איננו מוחלט וישנם תנאים מגבילים שונים, עליהם נדבר בהמשך. אך כאשר אדם משלם סכום מסוים למס הכנסה ובסופו של דבר מתברר, שהיה אמור לשלם סכום נמוך יותר, מס הכנסה נותן החזרי מס בהתאם להפרש בין מה ששולם לבין הסכום הדרוש.

החזרי מס לעצמאיים

באופן לא מפתיע, המושג החזרי מס מוכר וידוע בעיקר לעצמאיים. הסיבה לכך היא, שעצמאיים דואגים לשלם בעצמם את התשלומים שלהם למס הכנסה והתשלומים נעשים מראש. היות שעצמאיים לא יכולים לנבא מראש את סך ההכנסות השנתי שלהם, קורה לעתים קרובות, בהן הם מקבלים החזרי מס, או לחלופין, נאלצים להוסיף סכום נוסף לתשלום שניתן בגין השנה החולפת.

מס הכנסה לשכירים

יחד עם זאת, גם שכירים משלמים מס הכנסה, או יותר נכון – המס מנוכה להם מהמשכורת ולמרות מה שאולי חשבתם, הוא מנוכה בהתאם לצפי ההכנסות השנתי. בדרך כלל, השכר החודשי של שכירים הינו קבוע וגם אם לא מדובר בשכר גלובלי, לאורך השנה הסכום הוא פחות או יותר מאוזן ולכן ישנה התאמה.

החזרי מס לשכירים

עד עכשיו דיברנו על הכלל אבל ידוע, שלכל כלל יש יוצא מן הכלל! אם כך, אדם יכול להחליף עבודות ולהשתכר פחות לאורך שנת המס. כמו כן, ישנם מצבים, בהם שכירים לא עובדים במשך תקופה ארוכה באופן יחסי ואז ההכנסה השנתית שלהם יורדת באופן משמעותי. זוהי אחת הסיבות לזכאות לקבלת החזרי מס לשכירים.

נקודות זיכוי במס

לכל אחד מאתנו יש נקודות זיכוי בהתאם לתנאים שונים, המזכות אותנו באחוזי פטור שונים מתשלום למס הכנסה. לדוגמה, הורים לקטינים במשפחות חד הוריות, זכאים לנקודות זיכוי. גם חיילים משוחררים, כאשר לבן או בת הזוג אין הכנסות, נשים, עולים חדשים, מגורים באזורי ספר, ילדים קטינים ועוד. כל אלו, מזכים את הנכללים בקטגוריות הרלוונטיות בתשלום נמוך יותר למס הכנסה.

ילדים בעלי צרכים מיוחדים

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים יכולים גם הם לקבל החזרי מס לשכירים. כמובן, מדובר על ילדים, הלומדים במוסד לחינוך מיוחד ומדובר בתהליך ביורוקרטי לא פשוט, אבל בסופו של התהליך, אם אתם עומדים בתנאים, תוכלו לקבל נקודות זיכוי במס ואף לקבל החזרי מס לשכירים בדיעבד.

מצב משפחתי

בכל הקשור לנקודות זיכוי במס הכנסה, גם המצב המשפחתי של העובד הוא בעל השפעה. לדוגמה, אדם נשוי זכאי ליותר נקודות זיכוי מאשר רווק. גם הורה לקטינים זכאי נקודות זיכוי, כאשר מספר הנקודות עולה עם כמות הילדים. אדם גרוש, המשלם מזונות, או המהווה אפוטרופוס של הילדים, זכאים גם כן.

איך נקודות זיכוי משפיעים להחזרי מס?

נקודות זיכוי אלו, היות שהן תלויות מצבים שונים בחיים, עלולות שלא להיות משוקללות במשכורת. במידה ואתם שכירים, וגיליתם ששילמתם למס ההכנסה יותר מהדרוש, פנו בהקדם ובקשו החזרי מס לשכירים! חשוב להבין, שמס ההכנסה איננו מודע למצבכם העדכני ולכן, במידה וחל שינוי, המזכה אתכם בנקודות זיכוי נוספות, עליכם ליידע ולעדכן ועדיף לא לחכות למילוי טופס 101 הבא.

כיצד מקבלים החזרי מס?

לקבלת החזרי מס לשכירים, עליכם לפנות לפקיד השומה שלכם ולהציג טפסי 106. התהליך הוא ביורוקרטי ולכן לוקח זמן. אם כך, כאשר אתם מגיעים לפקיד השומה, מצוידים בטפסים הדרושים, הצטיידו גם בסבלנות רבה.